Odmień swoje nawyki żywieniowe
motywacja

Pewnie często zadajesz sobie pytanie jak się zmotywować do odchudzania? Początek roku to zawsze mocny bodziec do wprowadzenia zmian, ale jak wytrwać w swoim postanowieniu? Jeśli zastanawiasz się, dlaczego do tej pory Twoje działania nie były skuteczne, w dzisiejszym wpisie poznasz 5 najczęstszych błędów dotyczących motywacji, które popełniają kobiety zaczynające odchudzanie. Jeśli zależy Ci na tym, aby 2021 to był rok skutecznego odchudzania koniecznie przeczytaj nasze porady 🙂


BŁĄD 1. Motywowanie swoich planów innymi wydarzeniami.

Pytając kobiet, które do nas trafiają, dlaczego chcą schudnąć, często słyszymy motywacje tj.: odchudzanie do ślubu, odchudzanie do lata, odchudzanie do wyjazdu, odchudzanie do wakacji. Motywacją do zmian jest strach przed negatywną oceną innych osób. Jest to chwilowy bodziec, który utrzymuje się tylko do czasu planowanego wydarzenia, a zaraz po nim motywacja spada praktycznie do zera i wracają poprzednie nawyki. Czy nie masz już dosyć tych huśtawek? Kiedy zmienisz swoje nawyki na stałe, będziesz gotowa w każdej chwili na spotkanie z rodziną lub znajomymi, którzy nie widzieli Cię dłuższy okres czasu, lub wyjazd wakacyjny bez poczucia wstydu.

Rozwiązanie: Jeśli czegoś pragniesz rób to dla siebie, nie w obawie przed oceną innych. 

 

motywacja do odchudzania


BŁĄD 2. Ukrywanie informacji o tym, że się odchudzam.

Jeśli za wszelką cenę chcesz ukryć przed rodziną i znajomymi, że podejmujesz wyzwanie zmiany stylu życia i zrzucenia zbędnych kilogramów, to z góry zakładasz, że Ci się nie uda. Strach przed porażką jest większy niż wiara w sukces. Poza tym to oznacza, że sama nie jesteś w 100% przekonana, że tego chcesz. Chcesz tylko spróbować. Jak Ci się nie spodoba, albo odechce, to przecież tylko Ty wiedziałaś o tym, że podjąłeś takie wyzwanie, więc możesz sobie odpuścić. Takim podejściem tracisz swój czas i pieniądze. Porażka jest tuż za rogiem.

Rozwiązanie: Jeśli naprawdę decydujesz się na skuteczne odchudzanie powiedz rodzinie i znajomym, że podjęłaś działania dotyczące zmiany stylu życia i pracujesz nad zrzuceniem zbędnych kilogramów.

 

schudnę w 2021


BŁĄD 3. Zbyt wysokie oczekiwania wobec siebie.
 
Wyobraź sobie, że podjęłaś zmiany dotyczące stylu życia, ale w Twoim domu panują stare nawyki. Ty starasz się przygotowywać zdrowe posiłki, ale pozostali członkowie rodziny są przyzwyczajeni do kotletów schabowych, a młodsze dziecko chce naleśniki, więc gotujesz 3 obiady każdego dnia i jesteś urobiona po pachy. Oprócz tego starasz się podjąć zalecaną aktywność fizyczną, ale czas dla siebie znajdujesz o 23:00, kiedy już ledwo widzisz na oczy. Brzmi znajomo? Pamiętaj, że nie jesteś robotem i zbyt dużo obowiązków na Twojej głowie spowoduje, że nie zrobisz nic dla siebie, a potrzeby innych będą zawsze wyżej Twoich potrzeb. Rozbudzisz tylko w sobie wielką frustrację, a motywacja spadnie po tygodniu prób.
 
Rozwiązanie: Każda z nas oprócz pracy, obowiązków domowych, potrzebuje chwili dla siebie. Może warto przyzwyczaić swoich domowników do tego, że potrzebujesz tylko 1 godziny dla siebie w ciągu dnia? A może warto, żeby Twoi domownicy również zmienili swoje nawyki żywieniowe i zaczęli jeść podobne posiłki do Ciebie? A może warto włączyć domowników w aktywność fizyczną i spędzić czas z rodziną aktywnie? Zawsze jest jakieś rozwiązanie, ale musisz mówić o swoich potrzebach głośno. Skuteczne odchudzanie to zmiana nawyków na stałe. 

BŁĄD 4. Podejście „wszystko, albo nic”.

Naprawdę nie musisz być idealna w tym co robisz, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Żadna z nas nie jest. Wytyczne, które dostajesz od swojego dietetyka, czy trenera są po to, aby Ci pomóc, ale to nie oznacza, że tylko stosowanie ich w 100% da jakieś efekty. Faktycznie, jeśli nie zmienisz nic w swoim stylu życia, to Twoja sylwetka także nie zmieni się na lepsze. Chcemy Ci powiedzieć, że nawet jeśli, z jakiś przyczyn, nie jesteś w stanie zrealizować planu w 100%, to rezygnując nic nie osiągniesz, ale realizując w 80-90% już tak. Może efekt będzie wolniejszy, może będziemy potrzebować więcej czasu, ale każdego dnia będziesz bliżej swojego celu. Dlatego nie traktuj zmian w diecie, czy planu treningowego jako „wyrocznię”, tylko jako narzędzie, które ma Cię nauczyć prawidłowych nawyków.

Rozwiązanie: Kiedy zdarzy Ci się gorszy moment- nie rezygnuj. Postaraj się wrócić do realizacji planu jak najszybciej. Kiedy wypadnie Ci coś niespodziewanego- nic się nie stało- kolejnego dnia możesz wrócić do realizacji planu. Kiedy zbliża się jakaś impreza okolicznościowa czy święta- to nie powód, aby rezygnować ze swoich celów- 1 czy 2 dni nie zniszczą tego co udało Ci się osiągnąć zmieniając swoje nawyki na co dzień.

sukces w odchudzaniu


BŁĄD 5. Traktowanie odchudzania i zmiany nawyków jako „chwilowa kara”, a nie „szansa na lepszą przyszłość”.

„Karać” to się możesz głodówką, czy innym detoksem. Faktycznie takie zabiegi można traktować jako karę, ponieważ nie prowadzą do niczego dobrego, a wymagają od Ciebie wielu poświęceń i wyrzeczeń prowadząc do złego samopoczucia. Zdrowy styl życia to dla Ciebie szansa na wymarzoną sylwetkę, odchudzanie bez efektu jojo, wyższą samoocenę, podziw w oczach bliskich, długie lata w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Możesz czuć się dobrze, wyglądać dobrze, a przy tym jeść smacznie i dostarczać endorfin z codzienną aktywnością. Czy to jest kara?

Rozwiązanie: Podejmując decyzję o zmianie stylu życia, wiedz, że robisz wszystko co najlepsze dla siebie i swoich najbliższych.

odchudzanie bez jojo


Czujesz motywacje do zmian? Już wiesz jakich błędów w myśleniu nie popełniać, aby odnieść sukces.

Odchudzanie w Rzeszowie, czy odchudzanie on-line to nie ma znaczenia. Jeśli jesteś zmotywowana do zmian dobry dietetyk z naszej Poradni Dietetycznej w Rzeszowie pomoże Ci w zdrowym i skutecznym odchudzaniu bez efektu jo-jo. 

 

Autor tekstu

mgr Agata Wąsacz-Kordoń

Dietetyk Rzeszów

Autor wpisu: Agata Wąsacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.