Jeśli trafiłeś na stronę naszego gabinetu dietetycznego w Rzeszowie, to zapewne zależy Ci na współpracy bezpośredniej. Bardzo nas to cieszy, bo to oznacza, że zdajesz sobie sprawę, że pozwala nam to na najbardziej indywidualne podejście. Każda z nas to doświadczony dietetyk, dlatego wiemy, że musisz nas poznać i zdobyć nasze zaufanie.
Jeśli trafiłeś na stronę naszego gabinetu dietetycznego w Rzeszowie, to zapewne zależy Ci na współpracy bezpośredniej. Bardzo nas to cieszy, bo to oznacza, że zdajesz sobie sprawę, że pozwala nam to na najbardziej indywidualne podejście. Każda z nas to doświadczony dietetyk, dlatego wiemy, że musisz nas poznać i zdobyć nasze zaufanie.
My również chcemy Cię poznać jak najlepiej, dlatego pierwsza wizyta z dietetykiem potrwa około 60 minut. Podczas spotkania potrzebujemy dowiedzieć się jakie są Twoje przyzwyczajenia żywieniowe, preferencje smakowe oraz stan Twojego zdrowia, tak aby plan żywieniowy był jak najlepiej dostosowany do Ciebie. Jeśli cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub inne choroby, powiedz o tym dietetykowi na wizycie. Specjalista z zakresu odżywiania skomponuje dla Ciebie dietę tak, abyś osiągnął swoją wymarzoną sylwetkę oraz aby żywienie było wsparciem w leczeniu niektórych schorzeń. Jesteś zdecydowany? Sprawdź jak przygotować się do pierwszej wizyty.
Aby dietetyk mógł jak najlepiej ustalić dla Ciebie plan żywieniowy, na pierwszą konsultacje dietetyczną weź ze sobą aktualne wyniki badań (mogą być z ostatnich 3 miesięcy):
- Morfologia krwi
- Profil lipidowy, cholesterol ogółem, LDL, HDL, Trójglicerydy
- Glukoza na czczo
- TSH
- Inne badania specjalistyczne jeśli takie posiadasz
Na pierwszej wizycie oraz wizytach kontrolnych dietetyk wykonuje analizę składu ciała. Sprawdź jak przygotować się do pomiaru.
- Godzinę przed pomiarem nie spożywaj ciężkiego posiłku
- Postaraj się 12 godzin przed analizą nie uprawiać intensywnej aktywności fizycznej, np. basen, jazda na nartach, bieganie
- Nie spożywaj alkoholu 12 godzin przed pomiarem
- Do prawidłowego pomiaru wymagane są bose stopy, dlatego najlepiej na analizę przyjść w odzieży, która umożliwi swobodne przeprowadzenie badania
Uwaga: osoby posiadające rozrusznik serca, chorujące na epilepsję (padaczkę), posiadające metalowe elementy w ciele oraz kobiety w ciąży mają wykonywany tylko pomiar masy ciała, ze względu na przeciwwskazania do wykonania pełnej analizy składu ciała.
Przebieg pierwszej wizyty (czas trwania około 60 minut)
- Od czego zaczynamy?
Dietetyk chce poznać Twój cel, potrzeby, oczekiwania, motywację, obawy. Skuteczne odchudzanie, czy zmiana nawyków żywieniowych to nie tylko dieta, a cały proces, dlatego Twoje emocje są takie ważne.
- Czego dietetyk potrzebuje się dowiedzieć podczas wizyty?
Wyniki badań i stan zdrowia będą podstawą do dobrania odpowiedniego żywienia i zaleceń. Dodatkowo niezwykle ważną informacją dla dietetyka jest historia zmian masy ciała i stosowanych diet w przeszłości oraz Twój dotychczasowy sposób żywienia i nawyki żywieniowe. Kluczowe będą także informacje dotyczące Twojego stylu życia, systemu pracy oraz planu dnia. W przygotowaniu planu pomogą także poruszane kwestie tj.: Twoje preferencje żywieniowe oraz zdolności kulinarne.
- Czy będzie wykonywane jakieś specjalistyczne badanie?
Tak, specjalista z zakresu żywienia wykona badanie analizy składu ciała na profesjonalnym analizatorze TANITA, dzięki czemu poznasz szczegółowe informacje dotyczące składu Twojego ciała. Wynik pomoże łatwiej określić realny cel, do którego będziecie dążyć podczas trwania współpracy z dietetykiem oraz oszacować czas, w którym możliwa będzie jego realizacja. (sprawdź na czym polega analiza składu ciała->)
- Po co dietetykowi te wszystkie informacje?
Indywidualne podejście to podstawa, aby osiągnąć sukces w odchudzaniu. Im więcej informacji dietetyk uzyska od Ciebie podczas wizyty, tym indywidualny plan żywieniowy będzie lepiej dostosowany do Twoich potrzeb. W naszej poradni dietetycznej łączymy wiedzę teoretyczną z doświadczeniem w praktyce, dlatego możesz być pewien, że każda informacja, którą przekażesz na wizycie będzie ważna. Wyniki badań i stan zdrowia oraz przyjmowane leki pozwolą wykluczyć produkty, które mogą Ci zaszkodzić oraz wprowadzić te, które mogą Ci pomóc. Uwzględniając Twój tryb dnia wspólnie z dietetykiem określicie odpowiednią dla Ciebie ilość posiłków oraz godziny spożycia. W Twoim planie znajdą się produkty, które lubisz a nie będzie tych, których nie lubisz. Dania będą dostosowane do Twoich preferencji kulinarnych, a czas przygotowania i poziom trudności do Twoich zdolności kulinarnych. Dodatkowo nic w Twojej kuchni się nie zmarnuje, bo dietetyk zaplanuje zużycie produktów w ciągu tygodnia.
- Co Ty wyniesiesz z pierwszej wizyty?
Dietetyk podczas wizyty wskaże Ci zmiany, jakie należy podjąć, aby poprawić stan odżywienia i osiągnąć zaplanowany cel. Specjalista udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, obawy, wątpliwości oraz zmotywuje do działania. Dodatkowo otrzymasz wszystkie potrzebne informacje dotyczące współpracy.
- Czy otrzymam plan żywieniowy na pierwszej wizycie?
Na szczęście nie. Jeśli przeczytałeś uważnie wszystkie wcześniejsze informacje, to wiesz, że dietetyk potrzebuje kilku dni, aby od podstaw przygotować dla Ciebie indywidualny plan i zalecenia. Wszystko zostanie przekazane w dogodny dla Ciebie sposób (mail, odbiór osobisty) w terminie wyznaczonym przez dietetyka.
Przebieg wizyty kontrolnej (czas trwania około 30 minut)
- Jak często odbywają się wizyty kontrolne?
Najczęściej jest to co 2 tygodnie. To odpowiedni czas, aby analizować postępy, rozwiązywać problemy, stopniowo uczyć się wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe. Niezbędne do tego są regularne wizyty. Natomiast czas jest dostosowywany indywidualnie do osoby z którą współpracujemy. Niektóre osoby potrzebują częstszych spotkań.
- Czy na każdej wizycie wykonywany jest pomiar analizy składu ciała?
Tak. Dietetyk potrzebuje tych informacji, aby móc wprowadzać korzystne modyfikacje, które pomogą w skutecznym odchudzaniu. Na każdej wizycie wykonuje pomiar, porównuje wyniki z poprzednich wizyt, wyciąga wnioski, wskazuje kolejne cele.
- O czym będziemy rozmawiać?
Och, raczej o czym nie będziemy. Porozmawiamy o Twoim samopoczuciu, smakowitości zaplanowanych potraw, o trudnościach, problemach jeśli takie się pojawiły – wspólnie spróbujemy je rozwiązać. Pojawi się także temat zmian jakie chciałbyś w kolejnych planach żywieniowych, aby dostosować plan żywieniowy do pojawiających się potrzeb i znaleźć najlepsze rozwiązania podczas urlopów, wyjazdów służbowych czy imprez rodzinnych/towarzyskich. Wspólnie ustalimy plan działania na kolejne tygodnie oraz cele do osiągnięcia. Wizyta kontrolna to również czas, kiedy dietetyk odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości, które będą pojawiać się na bieżąco.
- Osiągnę swój cel i co dalej?
Ostatnim etapem współpracy przy redukcji masy ciała jest stabilizacja. U każdej osoby proces ten może przebiegać nieco inaczej, dlatego dietetyk dokładnie wyjaśni Ci na czym polega etap stabilizacji, aby nie doprowadzić do efektu jo-jo, powrotu zbędnych kilogramów oraz aby utrzymać wymarzoną sylwetkę na lata.