Odmień swoje nawyki żywieniowe

Czy można schudnąć bez diety? Czy trzeba liczyć kalorie i ważyć produkty? Jaka dieta jest najzdrowsza? Czy dieta bezglutenowa jest dla mnie? Jak przyspieszyć swój metabolizm? Jakich błędów unikać przy odchudzaniu? Kiedy myślimy o diecie i odchudzaniu w głowie kłębią się różne myśli i wątpliwości. W sieci mamy mnóstwo informacji na ten temat, jeśli jednak chcemy osiągnąć sukces w trwałej redukcji masy ciała, warto sięgnąć po sprawdzone treści od specjalisty:) Zapraszam do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania do dietetyka:)

  • Czy można schudnąć bez diety?

    Odpowiedź jest prosta – NIE. Oczywiście wymaga to wytłumaczenia i już mówię, że nie chodzi o to, że trzeba się trochę pogłodzić, jeść mniej żeby zobaczyć efekty redukcji masy ciała, chodzi o coś innego. Mało kto wie, że słowo “dieta” 

Dieta – stgr. dosłownie oznacza “styl życia”, “sposób odżywiania”. Jednak powszechnie zostało przypisane do diet odchudzających.

dosłownie oznacza sposób odżywiania – każdego z nas. To pojęcie zostało nieprawidłowo przypisane do diet odchudzających, przez co często kojarzy się z restrykcjami a nawet uczuciem głodu. 

Natomiast żeby schudnąć, nie trzeba przechodzić na tą czy inną dietę, ale zmodyfikować swój dotychczasowy sposób żywienia tak, aby być na deficycie energetycznym. Warto dodać, że jeśli chcemy zredukować masę ciała, dobrze to zrobić poprawiając nawyki żywieniowe i poznać sposoby na ograniczenie podjadania i wyeliminowanie produktów mało odżywczych. W tej kwestii pomoże dietetyk, który przeanalizuje nasz sposób żywienia i pomoże zmodyfikować dietę. 
Podsumowując, nie da się schudnąć bez diety, ale dietę trzeba odpowiednio zmodyfikować. 

 

  • Czy można schudnąć bez liczenia i ważenia?

TAK, pierwszym krokiem w odchudzaniu jest wyeliminowanie tych produktów, które dostarczają sporo kalorii, ale nie są dla nas zbyt odżywcze. Można to zrobić i uzyskać widoczne efekty na wadze bez liczenia i ważenia produktów. Wystarczy, że w ciągu tygodnia zrezygnujemy z przekąsek typu: drożdżówki, słodkie i słone przekąski, soki lub napoje owocowe, nie wprowadzając jednocześnie innych wielkich zmian w dotychczasowym żywieniu, a zauważymy efekty bez konieczności wpisywania zjadanych posiłków w aplikację. 

Taka zmiana da efekty na początku odchudzania oraz kiedy chcemy schudnąć 3-5 kg. Z czasem w trakcie odchudzania, potrzebna jest modyfikacja kaloryczności i w kolejnych etapach jeśli nie zauważymy efektów, warto skonsultować się z dietetykiem, by uzyskać wskazówki jak dalej postępować. 


  • Która dieta jest najlepsza?

Za najzdrowszą dietę świata, wg “U.S. News & World Report” już 5 raz z rzędu uznawana jest dieta śródziemnomorska. Równie wysoko w rankingu jest dieta DASH i dieta fleksitariańska, które zajmują ex aequo 2 miejsce. Głównymi zaletami wspomnianych diet jest:
– łatwość stosowania
– pomoc w redukcji masy ciała
– prawidłowe odżywienie organizmu
– profilaktyka chorób serca i wspomaganie leczenia u osób z chorobami serca
– zapobieganie cukrzycy i innym chorobom metabolicznym

Trzeba jednak pamiętać, że najskuteczniejsza dieta to ta, którą jesteśmy w stanie trwale stosować czyli taka, która uwzględnia nasze preferencje smakowe, eliminuje produkty po których czujemy dyskomfort i jest dostosowana do naszego trybu życia. Jeśli mamy problem z ustaleniem optymalnej diety dla siebie, tutaj z pomocą przychodzi dietetyk i warto skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą. 

  • Dla kogo dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa jest przeznaczona dla osób z celiakią, chorobą Duringa i osób z nietolerancją glutenu. Niektóre osoby po zdiagnozowanej chorobie Hashimoto mają nietolerację glutenu – którą stwierdza lekarz po przeprowadzonych badaniach. 
Jeśli nie należymy do tej grupy nie musimy, a nawet nie powinniśmy przechodzić na dietę bezglutenową.
Obserwujesz u siebie gorsze samopoczucie lub wzdęcia po produktach mącznych lub pieczywie? Spróbuj wykluczyć pszenicę i inne produkty oraz potrawy na bazie mąki pszennej. 

 

  • Jak przyspieszyć swój metabolizm?

Najważniejszym elementem na który należy zwrócić uwagę, aby poprawić swój metabolizm jest regularność posiłków. Dbając o regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny, “uczymy” nasz metabolizm bieżącego wykorzystania spożytych kalorii, a nie magazynowania pożywienia w postaci tkanki tłuszczowej. Zbyt długie przerwy nie będą działać korzystnie. 
Kolejnym elementem diety, poprawiającym metabolizm jest zwiększenie ilości białka w diecie. Należy zadbać o zróżnicowane źródła białka, np: mięso, ryby, jaja, nabiał, strączki, tofu. 
Dodatkowo regularna aktywność fizyczna jest niezbędna aby przyspieszyć metabolizm i pomóc w redukcji zbędnych kilogramów. 

 

  • Jakich błędów unikać przy odchudzaniu?

Zbyt duże ilości dostarczanych kalorii poza nasze zapotrzebowanie powoduje, że tyjemy, ale zbyt niskokaloryczne, restrykcyjne diety nie sprawiają, że schudniemy zdrowo. Podczas odchudzania należy unikać bardzo niskokalorycznych diet. Taki sposób żywienia może wpłynąć na obniżenie tempa metabolizmu i wbrew pozorom utrudnić skuteczne odchudzanie oraz zwiększy ryzyko wystąpienia efektu jojo. Błędem podczas odchudzania będzie również stosowanie monotonnych diet, które wykluczają większość produktów. Może to doprowadzić do złego samopoczucia i wystąpienia niedoborów, co zmniejsza szansę na sukces i może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.

 

Masz jeszcze inne pytania, które Cię nurtują? Chcesz zmienić swój sposób żywienia i nawyki na lepsze? A może szukasz ciekawych rozwiązań i propozycji na posiłki? Napisz w komentarzu lub zajrzyj na nasze media społecznościowe: Instagram i Facebook, gdzie dzielimy się sporą ilością wartościowych przepisów:) mgr Natalia Solecka-Ratajczyk
Dietetyk Rzeszów

Autor wpisu: Natalia Solecka-Ratajczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.