Odmień swoje nawyki żywieniowe

Czy można całkowicie przestać jeść słodycze? Zapewne tak, ale jest to dość trudne, bo to nie tylko kwestia silnej woli, ale w dużej mierze tego, że jedzenie spełnia wiele ważnych funkcji, nie tylko zaspokaja głód czy zachcianki na coś słodkiego. Towarzyskie spotkania czy okoliczności rodzinne ciężko wyobrazić sobie bez słodkiego akcentu. Dlatego nie na 100% wykluczeniu, a na znacznym ograniczeniu słodyczy powinniśmy się skupiać, jeśli zależy nam na trwałej redukcji masy ciała, zdrowej relacji z jedzeniem i budowaniu dobrych nawyków żywieniowych.

Czy można schudnąć jedząc słodycze?

Tak, ale trzeba do tego podejść strategicznie. Zmieniając swoje myślenie, przyzwyczajenia smakowe, częstotliwość sięgania po słodkie i jakość diety. 


Sprawdź 5 wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć jedzenie słodyczy:

 1. Zastąp słodycze zdrowymi przekąskami:

  Zamiast sięgać po cukierki, ciastka czy czekoladę, wybierz zdrowsze przekąski, takie jak owoce, orzechy, jogurt naturalny z owocami czy warzywne patyczki z hummusem. Takie przekąski nie tylko dostarczą organizmowi wartości odżywcze, ale również zaspokoją ochotę na coś słodkiego.

 2. Unikaj pokus:

  Staraj się unikać miejsc, w których znajdują się słodycze, takich jak kawiarnie czy sklepy spożywcze. Możesz również zrezygnować z ich kupowania i przechowywania w domu.

 3. Znajdź alternatywę:

  W przypadku, gdy ochota na coś słodkiego jest zbyt silna, spróbuj zastąpić słodycze np. gorzką czekoladą lub suszonymi owocami. Warto również spróbować przygotować zdrowe desery, takie jak owsiane ciasteczka owsiane z dużą ilością błonnika czy mleczny pudding z chia i owocami. A jeśli zauważasz u siebie dużą ochotę na słodkie smaki rano, możesz przygotowywać słodkie, zbilansowane śniadania. Kliknij tutaj albo w obrazek, aby pobrać darmowy E-book z przepisami na słodkie śniadania.

 4. Ciesz się jedzeniem:

  Staraj się cieszyć jedzeniem w inny sposób, np. poprzez zwrócenie uwagi na smak i konsystencję potraw, jedzenie w spokoju i bez pośpiechu, a także delektowanie się posiłkiem w towarzystwie bliskich osób.

 5. Zwróć uwagę na swoje emocje:sukces w odchudzaniu

  Po słodycze często sięgamy w celu ucieczki od stresu, smutku czy nudy. Warto zastanowić się, co stoi za naszą ochotą na coś słodkiego i spróbować znaleźć alternatywne sposoby na radzenie sobie z emocjami, takie jak medytacja, sport, czy aktywność fizyczna.

Pamiętaj, że ograniczenie spożycia słodyczy wymaga czasu i wysiłku. Staraj się wprowadzać zmiany stopniowo i być cierpliwym. W razie potrzeby, warto również skonsultować się z dietetykiem lub psychologiem, którzy pomogą w dostosowaniu diety oraz radzeniu sobie z emocjami.


Jeśli potrzebujesz pomocy dietetyka, napisz tutaj: lub wypełnij formularzNatalia Solecka-Ratajczyk
Dietetyk kliniczny

Autor wpisu: Natalia Solecka-Ratajczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.