Odmień swoje nawyki żywieniowe

Co jeść aby poprawić kondycję włosów? Które składniki odżywcze i pierwiastki mają największy wpływ na piękny wygląd Twoich włosów? Jak powinna wyglądać dieta na wzmocnienie i utrzymanie zdrowego wyglądu włosów, skóry i paznokci?
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na postawione wyżej pytania i możesz pobrać przykładowy darmowy jadłospis na 1700 kcal.

Czy wiesz, że Twoje włosy składają się głównie z białka?

Między innymi dlatego prawidłowa dieta, zdrowe nawyki zywieniowe i odpowiednia ilość białka w Twojej diecie dają gwarancję zdrowym i mocnym włosom. 

Oprócz białka niezwykle ważne są te pierwiastki – sprawdź dlaczego:

  • krzem – wzmacnia włosy, zmniejsza ich łamliwość i przyspiesza porost włosów. (Źródła: ziarna zbóż, kasze, orzechy, owoce morza, warzywa korzeniowe, skrzyp polny, pokrzywa)
  • miedź – bierze udział w wytwarzaniu barwnika melaniny – odpowiadającego za kolor włosów. Niedobór miedzi zmniejsza sprężystość włosów i sprzyja ich rozdwajaniu. (Źródła: pestki dyni, orzechy, strączki, ryby, ziarna zbóż, ryby, warzywa liściaste)
  • cynk – bierze udział w produkcji białek włosowych, a więc odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój włosów. (Źródła: mięso, ryby, owoce morza, orzechy, pestki dyni, strączki, sezam, otręby)
  • witaminy: A, D, E, K, B6, B12

Jak skomponować zbilansowaną i odżywczą dietę dla Twoich włosów?

  1. Spożywaj białko – włosy składają się głównie z białka, dlatego warto dbać o jego odpowiednią ilość w diecie. Dobre źródła białka to mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych, tofu i produkty mleczne.

  2. Jedz zdrowe tłuszcze – tłuszcze są ważne dla kondycji włosów, ale warto wybierać te zdrowe, takie jak tłuszcze roślinne (np.  oliwa z oliwek) oraz tłuste ryby (np. łosoś czy makrela).

  3. Spożywaj warzywa i owoce – warzywa i owoce są bogate w witaminy i minerały,smoothie ze szpinakiem które są ważne dla zdrowia włosów. Warto wybierać te bogate w witaminę C (np. papryka, cytrusy), witaminę A (np. marchew, dynia) oraz witaminy z grupy B (np. szpinak, brokuły).

  4. Pij dużo wody – woda jest ważna dla nawilżenia włosów, dlatego warto pić odpowiednią ilość wody (ok. 1,5-2 litrów dziennie).

  5. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej – produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukier i tłuszcze trans (np. fast -foody, słodkie i słone przekąski) nie tylko szkodzą zdrowiu, ale także mogą wpłynąć negatywnie na kondycję włosów.

  6. Suplementy diety – w przypadku niedoborów witamin i minerałów warto rozważyć stosowanie suplementów diety, zwłaszcza jeśli jesteś na diecie wegańskiej. Po suplementy sięgnij po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

 

Jeśli szukasz pomysłów i inspiracji na zdrowe posiłki, które poprawią kondycję Twoich włosów, skóry i paznokci, kliknij w obrazek poniżej i pobierz darmową dietę na 1700 kcal, która nauczy Cię, jak komponować wartościowe, zdrowe i smaczne posiłki.

A jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy i konsultacji z dietetykiem, napisz do mnie:)
mail:



Natalia Solecka-Ratajczyk
Dietetyk kliniczny

Autor wpisu: Natalia Solecka-Ratajczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.