Odmień swoje nawyki żywieniowe
skuteczne odchudzanie

Każda osoba podejmująca próbę odchudzania lub chcąca się odchudzić, mniej lub bardziej świadomie zdaje sobie sprawę z tego, że nie chodzi tylko i wyłącznie o zobaczenie wymarzonej liczby na wadze. Bynajmniej, odchudzanie – cały ten czas poświęcony na pracę nad zrzuceniem zbędnych kilogramów -ma głębszy sens.

Odchudzanie to nie jest coś, co można zrobić od razu– to zawsze praca na dłuższą metę – „nie przytyłeś/łaś w jedną noc więc w jedną noc nie schudniesz”. Każdy cel, którego osiągnięcie wiąże się z poświęceniem na niego czasu, niesie więcej niż jedną korzyść końcową.


Zwróćmy uwagę na kilka faktów.odchudzanie online

 • Samo podjęcie decyzji o odchudzaniu – jest sygnałem, który mówi, że czas się o siebie zatroszczyć. Możliwe że jesteś na takim etapie w swoim życiu, kiedy o sobie zapominasz bo praca, która Cię mocno angażuje, bo dzieci, które potrzebują 200% Twojego czasu, utrzymanie porządku w domu, itd., itp. Czas poświęcony dla siebie i własnego zdrowia jest czymś, co w codziennym zawirowaniu wprowadza pewną harmonię. Żyjąc w zgodzie ze sobą samym, jesteś w stanie być dobrym dla siebie i dać dobro tym, którzy są wokół Ciebie.
 • Odchudzanie powinno wiązać się z trwałą zmianą nawyków, nie tylko żywieniowych. Przychodząc do dietetyka wspólnie ustalacie godzinowy schemat posiłków, rozkład posiłków w ciągu dnia, otrzymujesz plan żywieniowy i… uczysz się planować i organizować cały swój dzień. Być może nabywasz tej umiejętności nieświadomie, być może do tej pory w Twoim dniu panował „chaos”, a organizacja posiłków pozwoli Ci wprowadzić porządek nie tylko w żywieniu, ale także w zaplanowaniu całego dnia – zyskujesz lepszą świadomość wykorzystania każdej chwili oraz tego, że zrobiłaś/łeś coś dla siebie.
 • Zmiana żywienia to również praca nad swoją silną wolą. Dieta nie powinna być pełną wyrzeczeń „męczarnią” – wręcz przeciwnie. Dieta ma kształtować dobre nawyki żywieniowe, więc powinna być smaczna, prosta w przygotowaniu i urozmaicana potrawami które lubisz i chętnie zjadasz. Jeśli natomiast Twoje żywienie nie było idealne, musisz liczyć się z tym, że konieczne jest ograniczenie pewnych produktów, do których smakowo jesteś przyzwyczajona/przyzwyczajony.
 • Odchudzanie, to także wdrożenie nowej aktywności fizycznej. Poszukujesz takiego rodzaju aktywności, który sprawia Ci przyjemność, a przy tym poprawia Twoją kondycję, niweluje stres i napięcie całego dnia w pracy, a przede wszystkim jest to czas w którym robisz coś dla siebie i dla swojego zdrowia.
 • Wreszcie w miarę jak tracisz nadmierne kilogramy, widzisz jak Twoja sylwetka się poprawia, nabierasz większej pewności siebie, czujesz się bardziej atrakcyjna/atrakcyjny, cieszysz się z tego, że inni widzą Twoją zmianę, Twój zapał, Twój uśmiech.

Podsumowując, sukces w odchudzaniu to:lista sukcesów

 • zyskanie większej świadomości własnego ja i własnych potrzeb,
 • to wzrost poczucia własnej wartości, kobiecości, męskości, atrakcyjności,
 • to lepsza organizacja całego dnia, nie tylko żywienia,
 • to panowanie nad silną wolą i zdolność kontroli nad przyjmowaną ilością posiłków,
 • to świadomość regularnej potrzeby ruchu, aktywności fizycznej – dla zdrowia i odreagowywania trudnych momentów,
 • to poprawa stanu zdrowia,
 • to wejście w wymarzony rozmiar sukienki,
 • to odwaga pokazania siebie w bikini,
 • to chęć poprawy nawyków żywieniowych najbliższych.

Jesteś gotowa/gotowy na taki sukces?

Autor tekstu

mgr Natalia Solecka

doświadczony dietetyk

Poradnia Dietetyczna Foodlife Atelier w Rzeszowie

Autor wpisu: Natalia Solecka-Ratajczyk