Odmień swoje nawyki żywieniowe

Czy można całkowicie przestać jeść słodycze? Pewnie wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wydaje się to niemożliwe. Dlaczego zrezygnowanie ze słodyczy jest takie trudne? Bo nie jest to tylko kwestia silnej woli, ale w dużej mierze tego, że jedzenie spełnia wiele różnych funkcji, nie tylko zaspokaja głód czy zachcianki na coś słodkiego. Towarzyskie spotkania, okoliczności rodzinne, ciężko wyobrazić sobie bez słodkiego akcentu. Dlatego nie na 100% wykluczeniu, a znacznym ograniczeniu słodyczy powinniśmy się skupiać, jeśli zależy nam na trwałej redukcji masy ciała, zdrowej relacji z jedzeniem i budowaniu dobrych nawyków żywieniowych. W dzisiejszym wpisie 5 pomocnych zasad jak sobie z tym poradzić.

 1. Podejdź racjonalnie do tematu rezygnacji ze słodyczy
  Czy całkowite wykluczenie słodyczy z Twojej diety jest realne? Racjonalne podejście oznacza umiar. Nie musisz rezygnować ze słodyczy w 100%. Wyznacz sobie konkretny dzień, w którym zjesz jakąś słodkość i sumiennie stosuj się do tej zasady. Często w ograniczeniu słodyczy pomocne jest ich wykluczenie na około 1-2 tygodnie, aby odzwyczaić się od smaku słodkiego, a później konkretne wyznaczenie sobie częstotliwości spożycia np. 1x w tygodniu. 
 2. Ogranicz dosładzanie 

  Ograniczenie ilości wykorzystywanego cukru, to najlepszy sposób na odzwyczajenie swoich kubków smakowych od słodkiego smaku. Zmniejsz ilość cukru do dosładzania napojów, a także ilość wypijanych soków czy napojów słodzonych. Zobaczysz jak zmieni się Twoja wrażliwość na smak słodki! Rezygnacja ze słodzenia może być stopniowa. W pierwszym tygodniu dodawaj 1/2 łyżeczki mniej, w kolejnym kolejne 1/2, aż do momentu całkowitej rezygnacji ze słodzenia. Jeśli stosujesz zamienniki cukru np. ksylitol czy erytrol lub słodziki uważaj na ilość i częstotliwość. Jeśli chcesz odzwyczaić swoje kubki smakowe od smaku słodkiego lepiej zrezygnować ze słodzenia napojów całkowicie, a zamienniki cukru wykorzystywać np. do przygotowania zdrowych wersji ciast i deserów. 

 3. Planuj posiłki w ciągu dnia
  Słodycze zjadamy chętnie, bo są gotowe do spożycia, na wyciągnięcie ręki. W tej formie równie często zastępują zbilansowany posiłek, kiedy dopada nas spory głód. Aby temu zapobiec, zaplanuj swoje posiłki dzień wcześniej, możesz też przygotować swoją wersję fit słodkości. W ten sposób uda Ci się nie dopuszczać do sytuacji, kiedy wchodzisz do sklepu po drożdżówkę czy batonika w celu zaspokojenia uczucia głodu. 
 4. Przygotuj fit słodkości samodzielnie
  Samodzielne przygotowanie słodkości to lepsza opcja niż słodycze gotowe. Możesz wtedy zadbać o ich dobry skład. Jeśli angażujesz się w przygotowanie deserów, mąkę pszenną zamień na orkiszową, a cukier na ksylitol lub erytrol. Zmniejszysz przez to ilość kalorii, a zwiększysz dający sytość błonnik pokarmowy. Fit słodkości sprawdzą się jako zamiennik słodyczy dla całej rodziny. Jeśli szukasz inspiracji na ciekawe przepisy zapisz się do naszego newslettera i pobierz darmowy E-book z przepisami na fit słodkości. 🙂 Znajdziesz tam takie przepisy jak: brownie z fasoli, fit gofry, kulki mocy. 
 5. Zaplanuj posiłki na słodko w ciągu dnia
  Zapewnij w swoim dniu 1-2 posiłki na słodko z dodatkiem owoców, np.: owsianka z owocami, koktajl owocowy, sałatka z sezonowych owoców, placuszki bananowe czy omlet na słodko. Możliwości jest mnóstwo, a to z pewnością zmniejszy ochotę na słodycze sklepowe i będziesz jeść ich mniej.I jak? 🙂 Już wiesz jak przestać jeść słodycze? A raczej jak ograniczyć je w swojej diecie 🙂 To nie musi być takie trudne. Pamiętaj: zrób kilka dni bez słodyczy, zrezygnuj z dosładzania i słodkich napojów, planuj posiłki, w momencie ochoty na słodkie zjedz wersję fit lub posiłek na słodko, wyznacz sobie cel, którego będziesz się trzymać, np. coś słodkiego w weekend podczas spotkania z rodziną/przyjaciółmi. 

Autor tekstu:

mgr Agata Wąsacz-Kordoń

dietetyk Rzeszów

Autor wpisu: Agata Wąsacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.